Acest website foloseste cookie-uri pentru a furniza vizitatorilor o experienta mult mai buna de navigare si servicii adaptate nevoilor si interesului fiecaruia.

"Cookie"-urile au rolul de a facilita accesul si livrarea serviciilor folosite de utilizator de internet, precum personalizarea anumitor setari (limba, tara, preturi afisate in moneda nationala).

  • Calendarul examenului național de Bacalaureat 2023

    Calendarul examenului național de Bacalaureat 2023

     Sesiunea iunie – iulie:

    • 29 mai – 7 iunie 2023: Înscrierea candidaților la prima sesiune de examen 
    • 2 iunie 2023: Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a 
    • 12—14 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română — proba A 
    • 14—15 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă — proba B 
    • 14—16 iunie 2023: Evaluarea competențelor digitale — proba D 
    • 19—21 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională — proba C
    • 26 iunie 2023: Limba și literatura română — proba E.a) — proba scrisă 
    • 27 iunie 2023: Proba obligatorie a profilului — proba E.c) — proba scrisă
    • 28 iunie 2023: Proba la alegere a profilului și specializării — proba E.d) — proba scrisă 
    • 29 iunie 2023: Limba și literatura maternă — proba E.b) — proba scrisă 
    • 3 iulie 2023: Afișarea rezultatelor la probele scrise până la ora 12.00 și depunerea contestațiilor în intervalul orar 12.00—18.00 
    • 4—6 iulie 2023: Rezolvarea contestațiilor
    • 7 iulie 2023: Afișarea rezultatelor finale
    Calendarul Bacalaureatului de toamnă 2023
    • 17 – 24 iulie 2023: Înscrierea candidaților la a doua sesiune de examen, inclusiv a candidaților care au promovat examenele de corigențe
    • 7 – 8 august 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
    • 8 august 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
    • 9 august 2023: Evaluarea competențelor digitale – proba D
    • 10 – 11 august 2023: Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
    • 16 august 2023: Limba și literatura română – proba E.a) – proba scrisă
    • 17 august 2023: Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – proba scrisă
    • 18 august 2023: Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d) – proba scrisă
    • 21 august 2023: Limba și literatura maternă – proba E.b) – proba scrisă
    • 25 august 2023: Afișarea rezultatelor la probele scrise (până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor (orele 12:00 – 18:00)
    • 26 – 28 august 2023: Rezolvarea contestațiilor
    • 29 august 2023: Afișarea rezultatelor finale

     

  • Olimpiada Judeteana de chimie - Bareme si Subiecte

    Olimpiada Judeteana Chimie - Subiecte

    Olimpiada Judeteana Chimie - Bareme

     

  • Olimpiadele județene de limbi moderne 2023

    Referitor la Regulamentul specific de organizare și desfășurare a olimpiadei de limbi romanice - limba franceză, în anul școlar 2022-2023:    ·         

     

    Regulamentul specific de organizare și desfășurare a olimpiadei de limba engleză, în anul școlar 2022-2023

     

  • OM_5242_Bacalaureat_2023

    OM_5242_bacalaureat_2023

  • Calendarul examenului național de bacalaureat 2023

     

    Calendarul examenului național de bacalaureat 2023

     

  • Modele de subiecte pentru Examenul de Bacalaureat, sesiunea 2023

    Modele de subiecte pentru Examenul de Bacalaureat, sesiunea 2023

  • Manuale școlare 2022-2023

    Manuale școlare digitale

    https://rocnee.eu/images/rocnee/fisiere/manuale/Catalog_manuale_scolare_invatamant_preuniversitar_2022_2023_clasele_I-VIII.xlsx 

    https://rocnee.eu/images/rocnee/fisiere/manuale/Catalog_manuale_scolare_invatamant_preuniversitar_2022_2023_clasele_IX-XII.xls 

  • Admitere_Locuri libere etapa II

    Admitere_Locuri libere liceu_etapa II

    Admitere_Locuri libere profesionala

  • Admitere_Locuri ramase libere la licee dupa etapa I

    Admitere_Locuri ramase libere la licee dupa etapa I

  • PO repartizare etapa 2_Admitere_2022

    PO repartizare etapa 2_Admitere_2022

  • Admitere_Repartizare liceu Rromi

    Admitere_Repartizare liceu Rromi

  • Admitere_Repartizare liceu CES

    Admitere_Repartizare liceu CES

  • Admitere 2022 - ierarhie pe judet

    Admitere 2022 - ierarhie pe judet

  • CL_PLAI_2021_2027

    CL_PLAI _2021_2027

  • Lista unităților școlare si a claselor cu activitate online

     

    Unitatea de invatamant Formatiuni de studiu
    cu activitate online ca urmare
    existentei cazurilor de Covid-19
    Perioada de functionare online
    COLEGIUL ECONOMIC CĂLĂRAȘI  XI B, VIA 11 - 24.10.2021
    COLEGIUL ECONOMIC CĂLĂRAȘI  VIII 14 -27 10 2021
    COLEGIUL ECONOMIC CĂLĂRAȘI  IA, VA 15 -28.10.2021
    COLEGIUL ECONOMIC CĂLĂRAȘI  XIID 19.10.-01.11.2021
    COLEGIUL NAȚIONAL NEAGOE BASARAB OLTENIȚA JUD CĂLĂRAȘI XII A 11.10.2021-25.10.2021
    COLEGIUL NAȚIONAL NEAGOE BASARAB OLTENIȚA JUD CĂLĂRAȘI VIII 18.10.2021-31.10.2021
    COLEGIUL NAȚIONAL NEAGOE BASARAB OLTENIȚA JUD CĂLĂRAȘI XI C 19.10.2021-01.10.2021
    COLEGIUL NAȚIONAL NEAGOE BASARAB OLTENIȚA JUD CĂLĂRAȘI X D 20.10.2021-02.11.2021
    COLEGIUL NAȚIONAL NEAGOE BASARAB OLTENIȚA JUD CĂLĂRAȘI  XI A 19.10.2021-01.11.2021
    G.P.N. ”ZÂNA FLORILOR” INDEPENDENȚA GRUPA MICĂ 13.10.2021-26.10.2021
    GRADINITA AMICII  GRUPA MICA PITICII  18-31 OCTOMBRIE 
    GRADINITA AMICII  GRUPA MICA FURNICUTELE  18-31 OCTOMBRIE 
    Grădinița cu program normal nr 1 Clasa aIV a și clasa a VII a 15.10.2021-29.10.2021
    GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.1 1 21.10 2021 - 3. 11.2021
    GRADINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR.4 CLINCIU GRUPA MIJLOCIE 12.10.2021 - 25.10.2021
    GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „ȚARA COPILĂRIEI” GRUPA MARE „ȘTRENGARII” 09-23.10.2021
    LICEUL AGRICOL SANDU ALDEA CALARASI XI-B 09.10-22.10.2021
    LICEUL AGRICOL SANDU ALDEA CALARASI XII-A 15.10-28.10.2021
    LICEUL AGRICOL SANDU ALDEA CALARASI IX-A 19.10-01.11.2021
    Liceul Pedagogic ,,Stefan Banulescu" Calarasi Clasa a X-a C 11.10-24.10.2021
    Liceul Pedagogic ,,Stefan Banulescu" Calarasi Clasa a XI-a A 13.10-26.10.2021
    Liceul Pedagogic ,,Stefan Banulescu" Calarasi Clasa a XII-a A 13.10.2021-26.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC ”ÌON GHICA” OLTENIȚA CLASA X A 12.10.2021 – 26.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC „DUILIU ZAMFIRESCU ” DRAGALINA IX A 15.10.2021-29.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC CONSTANTIN GEORGE CĂLINESCU PREGĂTITOARE 07.10.2021-21.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC NICOLAE BALCESCU OLTENITA X C ÎNV. PROFESIONAL 08-21.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC NICOLAE BALCESCU OLTENITA XID  08-21.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC NICOLAE BALCESCU OLTENITA XI A INV.PROFESIONAL 13-26.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC NICOLAE BALCESCU OLTENITA XI F  13-26.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC NR 1 BORCEA  a XII-a 14.10.2021-28.10.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC NR 1 BORCEA  a III-a 19.10.2021 - 02.11.2021
    LICEUL TEHNOLOGIC TRANSPORTURI AUTO CALARASI CLS. A XI- A D 15.10.2021-29.10.2021 
    Liceul Teoretic Mihai Eminescu VI A 08 OCT.-22 OCT. 2021
    Liceul Teoretic Mihai Eminescu XI A  09 OCT.-25 OCT. 2021
    Liceul Teoretic Mihai Eminescu XII A 09 OCT.-25 OCT.2021
    ȘCOALA ALEXANDRU VLAHUȚĂ OLTENIȚA IV 10.10.2021-24.10.2021
    ȘCOALA ALEXANDRU VLAHUȚĂ OLTENIȚA III 20.10.2021-01.11.2021
    SCOALA GIMNAZIALA "SPIRU HARET" OLTENITA I C 16.10.-29.10.2021
    SCOALA GIMNAZIALA "SPIRU HARET" OLTENITA V B 19.10.-01.11.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”GEORGE VÂLSAN” INDEPENDENȚA I B 16.10.2021-29.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”GEORGE VÂLSAN” INDEPENDENȚA VIII B 16.10.2021-29.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”GEORGE VÂLSAN” INDEPENDENȚA V B 11.20.2021-24.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „CAROL I” CĂLĂRAȘI TOATE FORMATIUNILE DE STUDIU 11 - 24.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CĂLĂRAȘI II A 12.10.2021-25.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CĂLĂRAȘI II B 12.10.2021-25.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CĂLĂRAȘI IV C 18.10.2021-31.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CĂLĂRAȘI IV D 18.10.2021-31.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CĂLĂRAȘI VI A 15.10.2021-28.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE TITULESCU” CĂLĂRAȘI VIII E 15.10.2021-28.10.2021
    SCOALA GIMNAZIALA CONSTANTIN BRANCOVEANU CALARASI VIII A 18.10.2021 - 31.10.2021
    Scoala Gimnaziala C-tin Teodorescu - Soldanu 1 13.10.2021-26.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ GHEORGHE MANU BUDEȘTI VI 12.10.2021 - 25.10.2021
    SCOALA GIMNAZIALA GRIGORE MOISIL ULMENI  III 8 - 21.10.2021
    SCOALA GIMNAZIALA GRIGORE MOISIL ULMENI  VII 12 - 25.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ IANCU ROSETTI, ROSEȚI VIII B 15 - 29.10.2021
    Școala Gimnazială Mircea Vodă Călărași a IV-a A 18.10.2021 -01.11.2021
    Școala Gimnazială nr 1 Chirnogi  II 18.10.2021-31.10.2021
    Școala Gimnazială nr 1 Chirnogi  III 14.10.2021-27.10.2021
    Școala Gimnazială nr 1 Chirnogi  IV 14.10.2021-27.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR 2 BORCEA  CLASA A VIII - A 20.10.2021 - 3.11.2021
    SCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 DRAGALINA IV A 21.10.2021-04.11.2021
    ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 DRAGOŞ VODĂ 1 18.10.2021 - 22.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 DRAJNA VI A  11.10.2021-24.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PERIȘORU 1 11.10.2021 - 24.10.2021
    SCOALA GIMNAZIALA NR.1 CIOCANESTI CLASA A III-A A 11.10.2021-25.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 LEHLIU-GARĂ  II A 18.10.2021-31.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 LEHLIU-GARĂ  CP A, I B , IV A , V B 19.10.2021-01.11.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALA NR.1 SĂRULEȘTI GARĂ GRUPA MIJLOCIE 11.10.2021-25.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 VLAD ȚEPEȘ CLASA aVIII a 11.10.-25.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ NR. 1 CĂLĂRAȘI Clasa a IV-a B 13.10.2021- 26.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ NR.1 CĂLĂRAȘI Clasa pregătitoare 15.10.2021 - 28.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ”MIHAI VITEAZUL” CĂLĂRAȘI I A 17.10.2021- 30.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ”MIHAI VITEAZUL” CĂLĂRAȘI II B 17.10.2021- 30.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ”MIHAI VITEAZUL” CĂLĂRAȘI II C 18.10.2021-31.10.2021
    ȘCOALA GIMNAZIALĂ”MIHAI VITEAZUL” CĂLĂRAȘI II D 21.10.2021- 03.10.2021
    ȘCOALA PRIMARĂ NR.1 CLINCIU CLASA I 12.10.2021 - 25.10.2021
                    
  • Noutăți IPT - An școlar 2021-2022

    Noutăți IPT - An școlar 2021-2022

    NOTA_IPT_2021_VET1527
    VET_1530_forma_corectata_precizari_semnate
    - OMEN-3674.2021-corelare-planuri-invatamant_2
     - Repere metodologice IPT pentru aplicarea curriculumului la clasa a IX-a în anul școlar 2021 - 2022
    OME_Certificare_competente_5152_2021
  • Comunicat de presa_Rezultate_admitere_computerizata_liceu_2021

    Comunicat de presa_Rezultate_admitere_computerizata_liceu_2021
  • PLATFORMA RED RELIGIE

    https://red-religie.ro/red/

    *Lansarea platformei*  se va realiza, in mod oficial,  *miercuri, 16. dec, ora 18,*in cadrul unei *Conferinte internationale* moderata de dl insp. general, Vasile Timis, pe tema Provocarilor educatiei religioase in mediul online.
    Vor participa ierarhi si personalitati din mai multe tari.
  • Le conditionnel présent

    Le conditionnel présent

  • Teaching modals to intermediate and upperintermediate students

    Teaching modals to intermediate and upperintermediate students